انواع مختلفی از پرندگان زینتی وجود دارند که شیوه نگهداری متفاوتی هم دارند. امروزه نگهداری و پرورش پرندگان زینتی طرفداران زیادی دارد. از جمله این پرندگان زینتی و گران قیمت که پرورش آنها معمول است می‌توان به مرغ امپراطور، قرقاول، عروس هلندی، مرغ ابریشمی، مرغ عشق، طاووس، خروس لاری، خروس سیاه، قناری، مرغ مینا، طوطی برزیلی، کاسکو و … اشاره کرد.

نگهداری از پرندگان زینتی در منزل

اکثر پرندگانی که نام بردیم برای نگهداری در منزل مناسب هستند. قناری و مرغ عشق از جمله پرندگانی هستند که توانایی صحبت کردن ندارند ولی با توجه به توانایی آواز خواندن طرفداران زیادی دارند. انتخاب نگهداری از این پرندگان به علاقه شخصی و هزینه آنها بستگی دارد. برخی دیگر از پرندگان که توانایی حرف زدن دارند و می‌توانند شما را سرگرم کنند می‌توان به عروس هلندی و کاسکو اشاره کرد.

برای نگهداری و پرورش پرندگان زینتی و گران قیمت در خانه با خریدن یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت و مناسب می‌توانید کار خود را شروع کنید. با برنامه‌ریزی برای فصول گرم و سرد می‌توانید این کار را شروع کنید.

پرورش پرندگان زینتی

اکثر افرادی که در کار پرورش و نگهداری از پرندگان زینتی و گران قیمت هستند از جوجه‌های تازه متولد و تخم‌های نطفه دار آنها کسب درآمد می‌کنند. برای شروع چنین کاری به برخی تجهیزات و ایجاد شرایط لازم نیاز دارید.

برای نگهداری از مرغ‌های زینتی و سایر پرندگان زینتی باید مکانی برای نگهداری از آنها داشته باشید. به دلیل برخورداری از اندازه و جثه‌های متفاوت، باید محیط خود را با توجه به نوع پرنده مورد نظر آماده کنید. برای مثال پرندگانی مانند طوطی، مرغ عشق یا قناری را می‌توان در یک محیط کوچک مانند اتاق پرورش داد. ولی برای پرورش پرندگانی با جثه بزرگ باید محیط بزرگتری در نظر بگیرید.

پرورش پرندگان زینتی در خانه

استفاده از قفس برای پرورش پرندگان زینتی

برخی از گونه‌های پرندگان وجود دارند که اگر تعداد زیادی از آنها در کنار هم باشند، با همدیگر درگیر می‌شوند. از این رو بهتر است قفسی را که تهیه می‌کنید با در نظر گرفتن پرنده زینتی مورد نظر تهیه کنید و به راحتی پرنده هم فکر کنید.

درست کردن لانه

همانطور که اشاره شد هدف اصلی از پرورش و نگهداری پرندگان زینتی در منزل یا سوله‌ها بیشتر کسب درآمد از تخم‌های نطفه دار و جوجه‌های آنهاست. برای تخم گذاری طیور باید برای جفت‌های نر و ماده مکانی را آماده کنید. چنانچه آنها را در قفس نگه می‌دارید لانه آنها همان قفس است. اما در صورت نگهداری پرندکان در سوله و محیط آزاد، باید با توجه به نژاد پرنده، برای هر جفت به طور مجزا لانه درست کنید.

سعی کنید از میله‌های مخصوص این کار برای نشستن پرنده‌ها به تعداد کافی تهیه کنید. در نصب و ارتفاع میله‌ها نوع پرنده را در نظر داشته باشید.

تهویه

از فن‌های مناسب برای تهویه و گردش هوای خوب استفاده کنید. برای رفت وآمد بهتر هوا ایجاد پنجره خیلی مهم است.

باید درباره سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب با اندازه سالن تحقیق کنید و از بهترین سیستم استفاده نمایید. مراقب رطوبت محل نگهداری از پرندگان زینتی هم باشید تا از مرگ و میر و تلف شدن آنها جلوگیری کنید.

تغذیه پرندگان زینتی

در مورد تغذیه و خوراک پرندگان زینتی باید سعی کنید از جیره غذایی خوب استفاده کنید. چون جیره غذایی و تغذیه خوب موجب می‌شود که کیفیت تخم‌ها و سلامت پرنده‌های مولد به خوبی تامین شود و سود بیشتری نصیب شما گردد.

اپلیکیشن رایما همراهی مطمئن برای توسعه کسب و کار شما

شما برای توسعه کسب و کار خود و مدیریت امور مالی مربوط به آن نیاز به یک نرم افزار صندوق فروشگاهی اندروید جامع دارید تا بتوانید در هر زمان و مکانی به راحتی امور کسب و کار خود را مدیریت کنید. اپلیکیشن رایما با توجه به قابلیت‌هایی که ارائه داده می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. شما با استفاده از این اپلیکیشن، می‌توانید به ویژگی‌هایی مانند امکان صدور فاکتور، تعریف کالا و خدمات، تعریف انواع حساب اعم از نقدی و کارتی، محاسبه میزان فروش روزانه و ارسال لینک پرداخت دسترسی داشته باشید و با استفاده از این برنامه موبایلی، تعاملی ایمن و سازنده با مشتریان خود ایجاد نمایید. اگر نیاز شما را نرم افزار موبایلی رفع نکند میتوانید از نرم افزار فروشگاهی رایگان ویندوز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *