کاشان دیار سهراب سپهری و شهر گل و گلاب ایران است. نام این شهر با فرهنگ و تاریخی غنی عجین شده است. مزارع و گلستان‌های گل محمدی، بناهای تاریخی، خانه‌های قدیمی و دلباز و شب‌های پرستاره کویر همگی را یکجا می‌توانید در این شهر به تماشا بنشینید. این شهر زیبا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که دعوت می‌کنم در ادامه موضوع نرم افزار فروشگاهی رایما در کاشان مهد گلاب ایران همراه ما باشید تا به اتفاق سری به این کهنه دیار بزنیم.

رسم دیرینه گلاب گیری در کاشان

شکفتن گل‌های سرخ محمدی در کاشان، فصل بهار را در این شهر به شور و هیجانی دوباره دعوت می‌کند. عطر شکفتن این گل‌ها از اواسط اردیبهشت ماه هر مشامی را به چالش می‌کشد و گردشگران زیادی را به سمت این شهر تاریخی روانه می‌کند.

اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه فصل گلاب گیری است و این جشن میزبان میهمانان زیادی از سراسر ایران است. گلاب گیری قدمتی تاریخی در کاشان دارد که در گذشته از آن تحت عنوان عید گلاب یاد می‌شد. طبق بررسی‌های صورت گرفته گل سرخ محمدی پرورش یافته در کاشان بویژه قمصر نسبت به نمونه‌های مشابه برداشت شده در سایر مناطق مرغوب‌تر بوده و دارای کیفیتی برتر است. از اسانس گلاب قمصر کاشان برای تهیه عطر و ادکلن‌ استفاده می‌شود حتی برخی از کارخانه‌های ادکلن‌سازی اروپا در تهیه عطر و ادکلن‌های خود از این اسانس ناب استفاده می‌کنند.

کاشت و برداشت گل محمدی

علاوه بر قمصر کاشان در بسیاری دیگر از مناطق کاشان از جمله نیاسر، کامو، وادقان، ون، دره استحصال، برزک و … کاشت و برداشت گل محمدی رواج دارد. گل‌های برداشت شده یا توسط خود باغ‌دارها استحصال می‌شود یا به کارگاه‌هایی که برای انجام این کار دایر شده‌اند سپرده می‌شود.

به افرادی که گل‌های محمدی را می‌چینند، اصطلاحا گل‌چین گفته می‌شود. این افراد کار چیدن گل‌ها را از اوایل صبح و پیش از طلوع آفتاب شروع می‌کنند و اغلب سعی‌شان این است که کار برداشت گل‌ها تا پیش از طلوع آفتاب به اتمام برسد. دلیل این امر به این باور بر می‌گردد که گل‌ها پیش از طلوع آفتاب دارای عطر و بوی بیشتری هستند. از آنجایی که عصاره گل محمدی در قسمت ته گل که متصل به شاخه است تراکم بیشتری دارد معمولا در هنگام برداشت گل را از بند آن جدا می‌کنند و این کار با استفاده از ناخن انگشت شست و ناخن انگشت سبابه انجام می‌شود.

مراسم گلاب گیری

گلاب گیری از گل سرخ محمدی اغلب همچنان به روش سنتی انجام می‌گیرد. اما در این میان برخی روش‌های نوین دیگر نیز شامل تهیه گلاب از طریق دستگاه‌های گلاب گیری یا عرق گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. طی فرایند گلاب گیری به روش سنتی، گل‌ها درون دیگ مسی مخصوص قرار گرفته و از طریق فرایند تقطیر گلاب به دست می‌آید. در فصل گلاب گیری کاشان، بالغ بر هزاران تن گلاب تولید می‌شود.

اوایل فروردین تا اواخر خرداد محدوده زمانی فصل گلاب گیری کاشان است. بومی‌های منطقه از این فصل با عنوان لتان یا عید گلابی یاد می‌کنند. مراسم گلاب گیری در برخی از مناطق سردسیر کاشان، از اواسط خرداد آغاز می‌شود. لازم به ذکر است که جشن گلاب گیری و آئین مربوط به آن در سال 1389 به ثبت آثار میراث معنوی ایران رسیده است.

گلاب و اقتصاد کاشان

طبق برآوردها بالغ بر 2 هزار هکتار از مزارع شهرستان کاشان، به کاشت گل محمدی اختصاص یافته‌ است. این امر باعث شده تا کسب و کارهای مرتبط با این محصول توسعه یافته و برای بسیاری از مردم منطقه اشتغال زایی ایجاد شود. اقتصاد منطقه کاشان تحت تاثیر این محصول رشد و توسعه قابل توجهی داشته و زمینه اشتغال بسیاری از مردم فراهم شده است. از آنجایی که گلاب تولید شده در این منطقه از کیفیت بالایی برخوردار است، صادرات آن نیز رواج یافته و همین امر درآمد ناشی از این محصول را افزایش داده است.

راه‌اندازی کارخانجات صنعتی گلاب گیری علاوه بر مکانیزه کردن فرایند گلاب گیری، زمینه اشتغال بسیاری از جوانان این منطقه را فراهم آورده است. همچنین مغازه‌ها و فروشگاه‌های متعددی در زمینه فروش و عرضه گلاب و سایر عرقیات و داروهای گیاهی تولید شده از طبیعت کاشان دایر شده‌اند.

نرم افزار صندوق فروشگاهی رایما در کاشان

بسیاری از کسب و کارها و فروشگاه‌های دایر در کاشان که در زمینه عرضه گلاب و سایر عرقیات فعالیت می‌کنند، برای ارائه بهتر خدمات خود به مشتریان بویژه مسافرانی که از سرتاسر ایران برای تهیه گلاب ناب این منطقه و لذت بردن از سایر جاذبه‌های کاشان به این شهر سفر می‌کنند، از نرم افزار فروشگاهی برای کامپیوتر رایما استفاده می‌کنند.

نرم افزار فروشگاهی رایما با ارائه سیستمی به روز و قابلیت استفاده برای هر سطح از کاربران مبتدی تا پیشرفته، به تسهیل امور مالی بسیاری از کسب و کارها کمک کرده و با ارتقای سطح خدمات رسانی، رضایت هر چه بیشتر مشتریان را در بر داشته است. بنابراین شما نیز به عنوان کسب و کاری نوپا و یا قدیمی در سطح خرد و کلان می‌توانید با خرید نرم افزار فروشگاهی عمومی رایما لذت استفاده از سبک نوینی از خدمات حسابداری را تجربه کنید و گامی موثر در راستای توسعه کسب و کار خود و افزایش رضایتمندی مشتریانتان بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *