هر کسب و کاری برای بقا و توسعه نیازمند نوآوری، خلاقیت و ایجاد انگیزه در نیروی انسانی است. بنابراین بر کسی پوشیده نیست که مدیریت منابع انسانی یکی از وظایف خطیر هر مدیر با تجربه‌ای است. اگر این مسئولیت به درستی مدیریت شود نه تنها یک کسب و کار در دنیای رقابت امروزی خواهد توانست بقای خود را تضمین کند بلکه رشد و توسعه خود را دو چندان خواهد کرد. در این مطلب شرح بیشتری از موضوع مدیریت منابع انسانی و تاثیری که در کسب و کار دارد خواهیم پرداخت.

منظور از منابع انسانی چیست؟

تعریف منابع انسانی را از زبان ویلیام تریسی بازگو می‌کنیم که می‌گوید”منابع انسانی عبارت است از مجموعه افرادی که در یک شرکت مشغول به کارند و عملیات توسعه شرکت را بر عهده دارند”. این یک نوع تعریف سازمانی به شمار می‌رود.

در بخش مدیریت منابع انسانی، تمامی فرایندها از قبیل وظایف، رویه‌ها، فعالیت‌های نیروی انسانی توسط مدیر یا مدیران سازمان تحت پوشش قرار می‌گیرد.

از جمله فعالیت‌هایی که به عنوان زیر مجموعه مدیریت منابع انسانی در نظر گرفته می‌شود می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • ارزیابی عملکرد کارکنان
 • استخدام و اخراج نیروی انسانی
 • به‌کارگیری استراتژی‌های مناسب برای حفظ کارمندان
 • ارائه راهکارهای عملی برای افزایش سطح کمی و کیفی کارمندان

اهداف مدیریت نیروی انسانی در سازمان

بخش مدیریت منابع انسانی هر سازمان اهداف خاصی را دنبال می‌کند. به عنوان مثال بخش مدیریت منابع انسانی سازمانی درصدد تکمیل نیروی انسانی است. در مقابل در سازمانی دیگر رسالت آن ارتقا سطح کیفی و یا افزایش مهارت عملیاتی کارمندان هدف‌گذاری شده است.

اما در حالت کلی اهداف مدیریت منابع انسانی شامل موارد زیر است:

 • مدیریت اصولی دانش سازمانی، آموزش نیروی انسانی و قرار دادن اطلاعات لازم در جهت رسیدن سازمان به اهداف مورد نظر
 • شناسایی کارکنانی که بهره‌وری بالایی دارند و توانمندسازی هر چه بیشتر آنها برای رشد و ارتقا سازمان
 • افزایش رفاه، تامین امنیت شغلی و ایجاد امنیت روانی برای کارکنان سازمان
 • برنامه‌ریزی برای به‌کارگیری نیروی حرفه‌ای و استخدام افرادی که توانمند هستند و یا تجربه کاری خوبی دارند.
 • افزایش اثر بخشی از طریق نوشتن شرح وظایف و مشخص نمودن پوزیشن‌های شغلی برای کارکنان

مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای خرد

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که کسب و کار کوچکی دارید و فکر می‌کنید که برای توسعه آن نیازی به نیروی منابع انسانی نیست قطعا در اشتباه هستید. آمارهای بسیاری زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای خرد چقدر اهمیت دارد. در ادامه به برخی از این آمارها اشاره می‌کنیم تا به اهمیت مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای خرد آگاه شویم:

 • کسب و کارهایی که توانسته‌اند در هنگام مصاحبه نیروی با کیفیتی انتخاب کنند توانسته‌اند بهره‌وری خود را به میزان چشمگیری افزایش دهند.
 • بیش از 75 درصد از کارکنان علاقه‌مند هستند که به فعالیت سازمانی خود ادامه دهند.
 • تقریبا 80 درصد از نیروی کار مایل هستند به جای افزایش دستمزد مزایای جدیدی برای آنها در نظر گرفته شود.
 • بیش از 70 درصد علاقه دارند در سازمانی فعالیت کنند که به حرف آنها گوش داده می‌شود و دغدغه‌های آنها مورد توجه قرار می‌گیرد.

این آمارها نشان دهنده آن است که مدیریت منابع انسانی چقدر ضروری به نظر می‌رسد.

اصولی که در جذب منابع انسانی باید در نظر گرفت

برای اینکه در مدیریت منابع انسانی دچار اشتباهات رایج نشوید رعایت برخی نکات ضروری است:

استخدام نیروی کاری شایسته

در بسیاری از مواقع علاقه‌مند هستید که هر چه سریع‌تر منابع نیروی انسانی خود را تکمیل کنید. بهتر است در این ارتباط عجولانه رفتار نکنید. ابتدا باید مصاحبه شغلی بهتری از نیروی خود داشته باشید و فردی که توانایی بالایی در حیطه کاری شما دارد برگزینید.

شرح شغل را به درستی تدوین کنید

اگر در رابطه با کسب و کارتان شرح وظایف دقیقی در نظر نگیرید به طور حتم در جذب نیروی انسانی دچار مشکل خواهید شد و در انتخاب افراد متناسب با موقعیت کاری خود عملکرد درستی نخواهید داشت.

پذیرش سازمانی و معارفه نیروی جدید

نیروی انسانی جذب شده را با قوانین و محیط سازمانی آشنا کنید. زیرا برای آن دسته از نیروی انسانی که در محیط کاری جدید دچار سردرگمی می‌شوند احتمال ترک کردن مجموعه بسیار زیاد است.

مستندسازی عملکرد

اگر عملکرد نیروی انسانی را مستند سازی کنید و روند عملکرد آنها را زیر نظر داشته باشید به طور حتم خواهید توانست ترفیع و امتیاز قابل توجهی در ازای فعالیت آنها در اختیار نیروی انسانی قرار دهید.

توجه به قوانین استخدامی

حواستان باشد که قوانین استخدامی را زیر پا نگذارید. در چارچوب قوانین تعریف شده فعالیت کرده و حمایت لازم را از نیروی انسانی داشته باشید. زیرا آنها دارایی‌های ارزشمندی هستند که باعث توسعه هر چه بیشتر کسب و کار شما می‌شوند.

استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی

قطعا مدیریت منابع انسانی به شیوه سنتی کاری بسیار زمان‌بر است. اما امروزه ظهور نرم‌افزارهای مدیریت انسانی و نرم‌افزار فروش کالا باعث شده این امور به سادگی و در کمترین زمان ممکن به انجام برسند. یکی از بهترین نرم‌افزارهای فروشگاهی که در چند سال اخیر توانسته است عملکرد بسیار موفقی در این عرصه از خود نشان دهد، نرم‌افزار فروشگاهی رایما است.

برنامه سوپرمارکت رایما با ارائه ویژگی‌های متمایز و قابلیت‌های کاربردی متعدد، امکان انجام مدیریت منابع انسانی و تمام امور مالی مربوط به کسب و کار شما را به شکلی دقیق و سریع فراهم می‌آورد و با ارائه گزارش‌های جامع از عملکرد کارکنان و تمامی فرایندهای خرید و فروش، سطح مدیریت کسب و کار را بهبود بخشیده و زمینه توسعه بیشتر آن را فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *