قم یکی از کلان‌ شهرهای مهم ایران است که به عنوان دومین مرکز مذهبی ایران پس از مشهد شناخته می‌شود. این شهر سالانه پذیرای مسافران و زائران قابل توجهی است که از سرتاسر ایران و سایر کشورهای مسلمان به این شهر سفر می‌کنند. نام قم بعد از امکان مذهبی با شگفتانه‌های شیرین به ویژه سوهان است که در ذهن‌ها ماندگار می‌شود. سوهان مهم‌ترین سوغاتی خوراکی قم است که امروزه در شکل‌ها و طعم‌های متفاوت عرضه می‌شود. در این مطلب از رایما در قم شهر شگفتانه‌های شیرین به سوغاتی‌های خوشمزه شهر قم خواهیم پرداخت.

سوهان گل سر سبد سوغاتی‌های قم

سوهان نوعی شیرینی و در واقع گونه‌ای از حلواست که ماده اصلی آن جوانه گندم می‌باشد. تاریخچه تهیه اولین سوهان به دوران قاجار نسبت داده شده است. حلوایی که در سال‌های 1289 تا 1290 هجری خورشیدی به مناسبت افتتاح حرم حضرت معصومه در شهر قم پخته شد، با نام سوهان معروف گردید.

سوهان امروزه در اشکال و طعم‌های مختلفی تهیه شده و در فروشگاه‌ها و مغازه‌های شهر قم عرضه می‌شود. از میان انواع سوهان‌ها می‌توان به سوهان کنجدی، سوهان عسلی، سوهان لقمه‌ای، سوهان آجیلی، سوهان بادامی، تخته‌ای، گزی، کره‌ای و … اشاره نمود.

بالغ بر 2000 سوهان‌پزی و مغازه سوهان‌فروشی در قم فعالیت می‌کنند و طبق برآوردها بالغ بر 500 تن سوهان در ماه در این شهر به فروش می‌رسد. این شیرینی محبوب علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای اروپایی و آسیای مرکزی نیز صادر می‌گردد.

سوهان قم

حلوا

حلوا از جمله خوراکی‌های سنتی ایران است که هر شهری دارای نوعی حلوای محلی است. در شهر قم نیز حلوای محلی این شهر طبخ می‌شود. در شهر قم می‌توانید انواع حلواها از جمله حلوا کنجدی، حلوا شاه‌دانه و ارده را تهیه کنید.

حلوا قم

نان شیرینی محلی قم

نان شیرینی از نان‌های محبوب در شهر قم است که بویژه در ایام نوروز پخت و فروش آن رواج زیادی دارد. در تهیه این شیرینی از روغن، شکر، شیر، کنجد و زعفران استفاده می‌شود.

نان کسمه

نان کسمه از شیرینی‌های لذیذ و سنتی قم است که معمولا در مناسبت‌ها به صورت سنتی در درون تنورهای خانگی طبخ می‌شود. امروزه پخت این نان در شیرینی‌پزی‌ها نیز در دورن تنور صورت می‌گیرد. برای تهیه این شیرینی لذیذ از آرد، شیره یا شکر، زعفران، آرد، تخم مرغ و زردچوبه استفاده می‌شود.

نان کسمه

انجیر آردی نخی

در گشت و گذار از خیابان‌ها و مکان‌های دیدنی قم حتما چشم‌تان به حلقه‌های سفید بزرگ که در اکثر مغازه‌های این شهر به چشم می‌خورد افتاده است. نام این حلقه‌ها انجیر آردی نخی است که به عنوان یکی از تنقلات خوشمزه قم شناخته می‌شود.

انجیر آردی نخی

شکلات پیچی

شکلات پیچی از دیگر شگفتانه‌های جذاب شهر قم است که اغلب به عنوان سوغات خریداری می‌شود. این شیرینی ترکیبی از طعم تند زنجیبل به همراه شیرینی شکر و بوی کارامل است.

شکلات پیچی قم

طعم شیرین میزبانی به سبک رایما

شهرهای مذهبی همانند قم در بسیاری از ایام سال پذیرای مسافران زیادی هستند. از آنجایی هم که این شهر اغلب میزبان آب و هوای گرم و خشکی است، رعایت حال و تامین رفاه مسافران از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از فروشگاه‌های کوچک و بزرگ شهر قم نیز که در زمینه فروش شیرینی‌جات خوشمزه و سوغاتی گونه قم فعالیت می‌کنند، برای تسریع بخشیدن به ارائه خدمات به مسافران از نرم افزار حسابداری فروشگاهی استفاده می‌کنند.

نرم افزار سوپرمارکت رایگان رایما یکی از نمونه‌های موفقی است که توسط بسیاری از این کسب و کارها در راستای تسهیل و تسریع خدمات رسانی و همچنین مدیریت بهینه امور مالی و حسابداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما نیز چنانچه قصد راه‌اندازی چنین کسب و کاری را دارید می‌توانید با خرید نرم افزار رایما و استفاده از قابلیت‌های بی‌شمار این سیستم و مدیریت فرایندهای خرید و فروش مجموعه خود گامی مهم در توسعه کسب و کار نوپای خود بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *