کسب و کارها و فعالیت های بسیاری هستند که برای روند پیشرفت و موفقیت خود به دنبال سود بیشتر می‌باشند. توان تولید سود بیشتر بعد از پرداخت نمودن هزینه ها، عملکرد کلیدی هر کسب و کار را نشان می دهد. به واقع می توان گفت کسب سود، نمادی از موفقیت کار است. در این حالت شرکت یا فعالیت تجاری می تواند به رشد خود ادامه دهد. اگر شما اطلاعات خود را در ارتباط با سود و انواع آن بیشتر کنید، می توانید درک بالایی از تکنیک ها و استراتژی های کسب و کار به دست آورید. در ادامه این نوشته از وب سایت رایما به بررسی سود و سود به تفکیک کالا می پردازیم.

سود چیست؟

همه ما نام سود را شنیده ایم و تا حدودی با آن آشنایی داریم. سود در حقیقت درآمدی باقیمانده است که با عنوان درآمد هم شناخته می شود. درآمدی که پس از حسابداری و حسابرسی هزینه های فعالیت تجاری باقی می ماند. اگر مشاغل کوچک باشند، سود کسب شده به طور مستقیم برای صاحب یا صاحبان شرکت خواهد بود. اما شرکت های بزرگ تر مانند کسب و کارهای سهامی عام، مقدار خاصی از سود را به سهامداران خود پرداخت می کنند. فردی که به عنوان صاحب کسب و کار شناخته می شود، می تواند سود کسب شده را نگه دارد یا آن را باز هم در شرکت و کسب و کار خود سرمایه گذاری کند تا سود بیشتری برای آن ها حاصل شود. سود به تفکیک کالا هم نوعی سود کسب شده از فروش هر کالا شناخته می شود.

چرا کسب سود مهم است؟

هر کسب و کاری، هدف اصلی خود را بر مبنای سود پایه گذاری می کند. دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می دهد، سود برای هر تجارت مهم است. این موارد عبارتند از:

اطمینان به سرمایه گذاران

زمانی که شما در کار خود نتیجه مثبتی دریافت می کنید، تجارت شما سالم خواهد بود. عملکرد خود شرکت و کسب و کار شما با سود نشان داده می شود. زمانی که گزارش سود مثبت برای یک شرکت ارائه می شود، به آن ها اطمینان داده می شود که انتخاب های درستی داشته اند و مسیر  پیش روی آن ها صحیح است. ما می دانیم که افزایش سود عموما به معنی افزایش سود سهام برای سرمایه گذاران است. از این رو نوانایی کسب سود برای هر شرکت به نفع سرمایه گذاران می باشد.

افزایش ارزش سهام شرکت

بازار سهام فعالیت خود را بر مبنای سود گزارش شده و سود پیش بینی شده از شرکت های بزرگ دولتی به انجام می رساند. زمانی که شرکت ها، درآمد یا سود به تفکیک کالا را اعلام می کنند، ارزش سهام مشخص می شود. اگر درآمد شرکت مناسب باشد ارزش سهام آن ها بالا می رود. از این رو هر فعالیت و کسب و کاری تکنیک هایی برای افزایش سود خود به کار می برد.

رشد کسب و کار

سود به عنوان سرمایه ای شناخته می شود که هر فعالیت تجاری می تواند از آن برای اهداف مختلف خود استفاده کند. این اهداف شامل نگهداری از محل کار، تعمیر و نگهداری تجهیزات، جایگزینی یا ارتقا وسایل نقلیه و غیره می باشد. هر شرکت می تواند با افزایش تولید یا کارمندان خود، سهم مفید و سود نهایی خود را در بازار بهبود بخشد.

رشد کسب وکار

انواع مختلف سود

در حسابداری و صورت های درآمدی سه مدل اصلی سود دیده می شود. هر کدام از آن ها می توانند مزایایی داشته باشند. سود به تفکیک کالا نیز زیر مجموعه گزینه های زیر است. این سه مدل اصلی سود عبارتند از:

سود ناخالاص

این گزینه در صورت های سود و زیان دیده می شود و عموما بالاترین مقدار را دارد. سود ناخالص، در واقع درآمد شرکت منهای بهای تمام شده کالای فروخته شده است. به شرکت ها کمک می کند تا بدانند پس از کسر هزینه ها چقدر پول کسب کرده اند.

سود عملیاتی

این میزان کمتر از سود ناخالص است. این مدل سود به کسب  و کارها کمک می کند تا هزینه های مستقیم و غیر مستقیم را از سود اصلی کم کنند. برای محاسبه آن باید هزینه های عملیاتی را از سود ناخالص کسر نمود.

سود خالص

سومین مدل از سودها، سود خالص است. بر مبنای آن سود نهای در صورت سود و زیان به دست می آيد. به عنوان خط پایین هم شناخته می شود. این مورد نشان می دهد که میزان درآمد پایانی پس از پرداخت تمامی هزینه ها چقدر است و آیا تجارت سالم می باشد یا خیر.

سخن آخر

کسب و کارها و فعالیت های تجاری عموما به دنبال روش هایی برای بهبود سود خالص خود هستند. تکنیک های بسیاری برای  افزایش سود به تفکیک کالا استفاده می شود. برای افزایش درآمد می توان از فناوری و تکنولوژی نیز استفاده نمود. نرم افزار فروشگاه رایما می تواند به شما کمک کند تا در ابتدا درآمد بیشتر و سپس سود بالاتری کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *