محلات از شهرستان‌های واقع در استان مرکزی است که به عنوان مهد گل و گیاه ایران شناخته می‌شود. انواع متعددی از گل‌ها و گیاهان زینتی در این شهرستان پرورش داده می‌شوند و همین امر آن را به یکی از مهم‌ترین قطب‌های پرورش گل و گیاه در ایران تبدیل کرده است. وجود آب و هوای مناسب و فراهم بودن زمینه مناسب برای پرورش گل و گیاه باعث شده تا در کنار سایر جذابیت‌های بصری و تاریخی محلات بیشتر با عنوان شهر گل ایران شناخته شود. در ادامه مطلب رایما در شهر محلات، شهر گل ایران با این شهرستان و صنعت گل و گیاه آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

پیشینه پرورش گل و گیاه در ایران

پرورش گل در ایران دارای قدمتی تاریخی است و آغاز آن به حدود هزار و 300 سال پیش نسبت داده می‌شود. در این میان محلات نقش قابل توجهی در ایجاد و توسعه این صنعت به شکلی نوین بر عهده دارد و به عنوان پایه‌گذار صنعت پرورش گل و گیاهان زینتی در ایران شناخته می‌شود. کاشت و پرورش گل در شهرستان محلات سابقه‌ای 70 ساله دارد.

گونه‌های متنوعی از گل‌ها در شهرستان محلات تولید می‌شوند که از آن جمله می‌توان به بیش از 20 نوع گل آپارتمانی از قبیل پیتوس، آلکون‌ها و … و بالغ بر 19 گونه گل‌های شاخه‌ای مانند گلایل، زنبق، میخک و … و درختچه‌های متنوعی همچون رز، نسترن، میمون و صدفی اشاره نمود.

بالغ بر 900 هکتار از اراضی این شهرستان به کشت و پرورش گیاهان زینتی اختصاص یافته است و سالیانه بالغ بر 22 میلیون شاخه گل گلدانی و شاخه‌ای از اراضی و گلخانه‌های آن به بازار گل کشور در شهرهای مختلف عرضه می‌گردد.

تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی در محلات

باغات گل محلات در فصول مختلف سال میزبان مسافران زیادی است که برای تماشای این آفریده‌های زیبای خداوند بار سفر بسته‌اند.

پرورش گل و گیاهان زینتی به شکل یک فعالیت اقتصادی در سال 1300 در محلات آغاز گردید و امروزه به عنوان یک صنعت مهم توانسته بخش بزرگی از اقتصاد این شهرستان را تحت عناوین مختلفی زیر پوشش خود قرار دهد.

گردشگری گل و گیاه، مبحث جذابیت‌های زیست محیطی و طبیعی و تحول‌آفرینی در اقتصاد کشاورزی، راه‌اندازی کسب و کارهای مرتبط با تولید، توسعه و عرضه گل و گیاه و تولید شغل و ثروت را می‌توان ابعادی مشخص و قابل توجه از این کسب و کار جذاب دانست.

در محلات سالیانه صدها میلیون از انواع گل و گیاهان زینتی در مساحتی بالغ بر 700 هکتار از گلخانه‌های تونلی و فضای باز شهری تولید می‌گردد. این شهر همچنین میزبان دهکده و پژوهشکده گل و گیاهان زینتی کشور و نمایشگاه‌ دوره‌ای گل‌های داوودی با هزار رقم از این گل است.

محلات رتبه یک تولید و پرورش گل در ایران

طبق آمارهای ارائه شده از سوی مدیرکل امور گلخانه‌ها، شهرستان محلات با تولید و پرورش گونه‌ها و ارقام متنوعی از گل‌ها و گیاهان زینتی و گل‌های شاخه بریده و حفظ ذخایر ژنتیکی گل و آموزش نیروی متخصص در حوزه تولید و پرورش گل و گیاه رتبه یک تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی را به دست آورده و عنوان مهد گل ایران را به خود اختصاص داده است.

اشتغال بالغ بر 30 درصد از مردم محلات در صنعت گل

بیش از 30 درصد مردم شهرستان محلات در حوزه گل و گیاه فعالیت می‌کنند که در 700 واحد تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی دایر در این شهر اشتغال دارند. تنوع ارقام و گونه‌های گیاهان زینتی، آپارتمانی و فضای سبز در این شهرستان بسیار بالاست و به حدود 350 گونه می‌رسد.

از جمله ظرفیت‌های منطقه محلات در صنعت گل و گیاه به وجود پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی، عرضه انحصاری بید قرمز و تولید و تکثیر گونه‌های متنوعی از گل‌های شاخه بریده، گیاهان آپارتمانی و درختچه‌ها می‌توان اشاره کرد. در حدود 18 درصد از سطح زیر کشت اراضی این شهرستان به گل و گیاه، 80 درصد تولید و تکثیر گل‌های فصلی نشایی، 12 درصد تولید انواع گل‌های شاخه بریده، 14 درصد گیاهان آپارتمانی و 21 درصد تولید درخت و درختچه‌های زینتی اختصاص یافته است.

تجربه خدماتی برتر با نرم افزار صندوق فروشگاهی رایما

کسب و کارهای قابل توجهی در شهرستان محلات در زمینه تولید، بازاریابی، عرضه و صادرات گل و گیاهان زینتی مشغول به کارند که برای توسعه هر چه بیشتر و تسهیل در مدیریت امور مالی خود و همچنین در راستای فعالیت براساس اصل مشتری مداری خدمات مالی خود را با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری انجام می‌دهند.

استفاده از نرم افزار فروشگاه برای کامپیوتر در این مراکز به پیشبرد اهداف بسیاری از این کسب و کارها کمک شایانی کرده است. نرم افزار فروشگاهی لوازم تحریر با استفاده از ویژگی‌ها و عملکردهایی از جمله کنترل بهتر و دقیق‌تر فرایندهای خرید و فروش، مدیریت و کنترل موجودی کالا و خدمات و ارائه گزارش‌های مدیریتی باعث شده تا صاحبان کسب و کارها با اطمینان بیشتری امور مالی و مدیریتی خود را پیش ببرند.

در این میان نرم افزار صندوق فروشگاهی رایما با ارائه بیشترین امکانات و بهترین خدمات با قیمتی مناسب، ارتقای سطح کیفی خدمات بسیاری از این کسب و کارها را تضمین کرده و عملکرد موفق خود را به اثبات رسانده است. شما نیز به عنوان یک کسب و کار در هر سطحی از خرد و کلان در حوزه گل و گیاه می‌توانید با خرید نرم افزار فروشگاهی کترینگ رایما گامی مهم در جهت بهبود کیفیت خدمات خود بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *