دنیای تجارت و اقتصاد روز به روز در حال پیشرفت می باشد و نکته مهم در هر پیشرفتی انجام خدمات تجاری بر پایه اصول علمی آن می باشد. اگر بخواهیم که در دنیای تجارت و کسب و کار موفقیتی اصولی داشته باشیم بهتر است اصل و رکن حسابداری را از اول و به صورت صحیح اجرایی کنیم. در نوشته پیش رو ضمن توضیح در مورد حسابداری پیرامون یکی از انواع حسابداری به نام حسابداری تلفیقی اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

تعریف حسابداری

بهترین تعریف از حسابداری عبارت است از: علم شناسایی، اندازه گیری و ثبت گزارش رویدادهای مالی می باشد که به استفاده کنندگان و مدیران مالی ارائه می گردد و می تواند در تصمیم گیری صحیح آنها را یاری نماید. با توجه به پیشرفت های اقتصادی حسابداری نیز در زمینه های گوناگون ارائه می گردد که برخی از موارد آن عبارتند از:

  • حسابداری دولت ها
  • حسابداری شرکتی
  • حسابداری بازرگانی

و انواع دیگر. یکی از انواع حسابداری، حسابداری تلفیقی است که در ادامه پیرامون این نوع حسابداری توضیحاتی خواهیم داد. اطلاع از مدل های مختلف این علم کمک می کند تا در مدیریت برنامه حسابداری فروشگاهی با دقت بیشتری پیش برویم.

حسابداری تلفیقی چیست؟

قبل از این که در مورد حسابداری تلفیقی صحبت کنیم برای روشن شدن موضوع اطلاعاتی در مورد شرکت های تجاری که به صورت مجمع با همدیگر کار می کنند خواهیم داد. در دنیای تجارت و اقتصاد برای این که بتوان سرپا ایستاد و در زمینه فعالیت های تجاری به رقابت پرداخت لازم است که به نوعی به شرکت ها و قدرت های دیگر در زمینه تجاری تکیه نمود. به همین خاطر معمولا شرکت های تولیدی کوچک خود را به زیرمجموعه شرکت های بزرگ متصل می نمایند و در اصطلاح تجاری یک شرکت تلفیقی می شوند. این هم به سود شرکت های کوچک می باشد و هم به سود شرکت های بزرگ که بخشی از تولید خود را با برند شرکت خود و تحت نظارت کیفی مورد نظرشان تولید و به جامعه عرضه کنند.

حسابداری تلفیقی مربوط به این نوع شرکت ها می باشد که در ادامه توضیحاتی خواهیم داد.

حسابداری تلفیقی فرایند مالی چندین شرکت که تابعه و زیرمجموعه یک شرکت مادر می باشد. شرکت مادر به شرکتی گفته می شود که بیش از پنجاه درصد از سهام یک یا چند شرکت و نهاد مالی و تجاری را در اختیار دارند.

امروزه اکثر سازمان ها و شرکت های تولیدی و تجاری برای این که بتوانند افزوده مالی خود را افزایش دهند به تلفیق و ترکیب سازمان تولیدی، مالی روی می آورند و این امر حسابداری خاص تلفیقی را طلب می کند. با توجه به توضیحات داده شده این تعریف را می توان برای حسابداری تلفیقی بکار برد:

حسابداری تلفیقی یعنی جمع آوری مجموعه اطلاعات مالی واحدهای زیرمجموعه، که بر مبنای آن صورت های مالی تلفیقی تهیه می گردد. این بدین معنی است که تمامی دارایی ها، بدهی ها و درآمدها با یکدیگر تلفیق می شوند تا صورت های مالی را تهیه و ارایه نمایند.

حسابداری تلفیقی چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های آن عبارتند از:

  • باعث افزایش راندمان و کارایی شرکت های زیرمجموعه شرکت مادر می شود.
  • باعث افزایش تمامی صورت های مالی شرکت های زیرمجموعه اعم از دارایی ها، بدهی ها و درآمد ها می باشد.

حسابداری تلفیقی چه هدفی را دنبال می کند؟

هدف از این حسابداری بررسی مسائل مالی شرکت های زیرمجموعه به عنوان یک زیرمجموعه و یک شخصیت انفرادی است و بدون توجه به مرزهای قانونی به اطلاع شرکت مادر می رساند. با توجه به توضیحات گفته شده هر شرکت واحد تولیدی و شرکت به عنوان واحد فرعی و یک تلفیق شناخته می شود. البته باز هم بایستی متذکر شویم شرکت اصلی بایستی حداقل پنجاه درصد سهام شرکت های زیرمجموعه را داشته باشد. بنابراین هدف از حسابداری تلفیقی جمع آوری کلیه اطلاعات و عملکرد مالی شرکت مادر می باشد‌. چرا که شرکت اصلی نمی تواند صورت های مالی شرکت را به صورت صحیح ارائه دهد. این فرایند و اطلاعات مالی می تواند مدیران شرکت مادر را در برنامه ریزی های مالی در آینده کمک نماید.

مزیت های حسابداری تلفیقی چیست؟

در مورد این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • این مدل تفلیفی باعث هماهنگی بین فرایند های یک مجموعه که شامل مراحل تولید و ساخت محصول و خدمات پس از فروش نیز می گردد.
  • حسابداری تلفیقی موجب کاهش مالیات در شرکت مادر می شود.
  • دستیابی دقیق به منابع مالی شرکت های وصرفه جویی در زمان
  • افزایش کارایی مدیران شرکت های زیرمجموعه و افزایش بهره برداری.
  • کاهش خطا و سوء استفاده مالی از سوی مدیران زیر مجموعه

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت رایما ما به بررسی حسابداری تلفیقی پرداختیم. حسابداری تلفیفی به خاطر حساسیت بالا در تشخیص مسائل مالی و رسیدگی با امور شرکت های زیر مجموعه حتما بایستی توسط حسابدار خبره و یا مؤسسات حسابداری که در این زمینه تجربه کافی دارند صورت پذیرد تا ضمن جلوگیری از اشتباه اطلاعات صحیح و دقیق مالی در اختیار مدیریت شرکت مادر قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *