نرم افزار صندوق فروشگاهی به سیستم‌های یکپارچه‌ای اطلاق می‌گردد که با توجه به کارکردهای مختلف یک گزینه بسیار مناسب برای کسب و کارها محسوب می‌شوند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کسب و کارهای کوچک می‌توانند با استفاده از قابلیت‌هایی که این نرم‌افزار در اختیار آنها قرار می‌دهد، خرید و فروش کالاها را ثبت و قیمت‌گذاری کرده و به فروش برسانند.

این نرم افزارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اصناف مختلف بدون نیاز به دانش حسابداری می‌توانند از قابلیت‌های این نرم افزارها در جهت تسهیل ارائه خدمات خود بهره‌مند شوند. امروزه بسیاری از کسب و کارها همانند رستوارن‌ها و کافی شاپ‌ها برای رفاه حال خود و مشتریان‌شان از صندوق‌های فروشگاهی برای ثبت سفارش و دریافت هزینه خدمات استفاده می‌کنند.

یک نرم افزار صندوق فروشگاهی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

در هنگام تهیه و نصب نرم افزار صندوق فروشگاهی بهتر است چند ویژگی مهم را در نظر بگیرید تا در مدیریت امور خرید و فروش خود بهترین عملکرد را داشته باشید.

این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • داشتن رابط کاربری ساده و ارائه سرعت مناسب
 • تعریف مشخصات کالا و خدمات و نمایش موجودی کالا به صورت لحظه‌ای
 • امکان تعریف حساب‌های بانکی و تمامی دستگاه‌های کارت‌خوان
 • قابلیت ثبت، مشاهده و ابطال فاکتورهای خرید و فروش و مرجوعی
 • محاسبه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض در فاکتور
 • ارائه قابلیت کنترل و مدیریت سفارشات
 • امکان دسته بندی محصولات در صندوق
 • امکان اتصال به کارت‌خوان و بارکد خوان
 • قابلیت یکپارچه شدن با قسمت انبارداری
 • ارائه امکان اتصال به ترازو و کالرآیدی
 • پشتیبانی از انواع شیوه‌های پرداخت
 • ارائه قابلیت گزارش گیری آنی از صندوق
 • ارائه سرعت بالا برای ویرایش اطلاعات محصولات
 • تسهیل در فرایند تعریف اطلاعات مربوط به محصولات

طراحی نرم افزارهای صندوق فروشگاهی

محصولات حسابداری تولید شده توسط شرکت‌های نرم افزاری معمولا برای دو دسته از کاربران طراحی و تولید می‌گردد؛ کاربران متخصص (حسابداران) و کاربران عادی که اغلب شامل فروشندگان، مغازه‌داران و صاحبان کسب و کارهای مختلف می‌شود.

با این حال، طراحی این نرم افزارها امروزه به گونه‌ای است که افراد بنا به نیاز خود می‌توانند هم به شکل تخصصی و هم به صورت عادی و غیرتخصصی از آنها استفاده نمایند. رابط کاربری ساده و جذاب امکان استفاده از قابلیت‌های این نرم افزارها را برای کاربران غیرمتخصص و عادی فراهم آورده است. همچنین وجود امکانات و ارائه سیستم حسابداری پیشرفته، این نرم افزارها را به گزینه‌ای مناسب و کاربردی برای کاربران متخصص تبدیل کرده است.

مزایای استفاده از نرم افزار صندوق فروشگاهی برای کسب و کارها

صاحبان کسب و کارها با خرید نرم افزار حسابداری ارزان قیمت می‌توانند از مزایای بی‌شمار این سیستم در جهت تسهیل ارائه خدمات به مشتریان خود بهره‌مند شوند.

کنترل موجودی و مدیریت جریان فروش

نرم افزار صندوق فروشگاهی به صاحبان کسب و کارها کمک می‌کند تا بتوانند به راحتی جریان فروش و میزان موجودی کالاهای خود را مدیریت کنند. این فرایند از طریق ثبت کالاها و خدمات به فروش رسیده و دریافت وجه آنها ممکن می‌شود.

ارائه گزارش تکمیلی از فرایند فروش

با ثبت اطلاعات در نرم افزار بارکدخوان فروشگاهی برای کامپیوتر، امکان استخراج گزارشات مختلف فراهم می‌شود که استفاده از آنها می‌تواند به اتخاذ یک استراتژی موثرتر همسو با اهداف کسب و کار منجر گردد. علاوه بر این، چنین قابلیتی تا حد زیادی نیاز به کاغذبازی‌های اداری را کاهش داده و به تسریع در انجام برخی از امور می‌انجامد.

افزایش امکان تعامل با مشتریان

نرم افزار صندوق فروشگاهی امکان دریافت و ثبت اطلاعات مشتریان را فراهم می‌آورد. از آنجایی هم که مشتریان در دنیای رقابتی امروز جایگاه ویژه‌ای دارند و ارتباط و ایجاد تعامل با آنها در جهت تبدیل به مشتریان وفادار از اهمیت بالایی برخوردار است، ثبت اطلاعات آنها می‌تواند با فراهم کردن زمینه تعامل هر چه بیشتر، شیوه‌های متنوعی برای ارتباط با آنها در اختیار کسب و کارها قرار دهد.

ارزیابی کالاها و خدمات ارائه شده

ثبت محصولات و میزان فروش و موجودی آنها این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان طبق این اطلاعات به یک ارزیابی دقیق از محصولات محبوب و سودآور دست یافت. همچنین به درک بهتری از نیازهای مشتریان و در نهایت ارائه خدمات بهتر و افزایش فروش منجر می‌شود.

فراهم شدن امکان بررسی عملکرد کارکنان

نرم افزار صندوق فروشگاهی کمک می‌کند تا مدیران بتوانند به شکل بهتری کارکنان و عملکرد آنها را بررسی کرده و مدیریت کنند. با توجه به قابلیت تعریف چند کاربر در این نرم افزارها، دسترسی به میزان فروش و ساعات کاری کارمندان در شیفت‌های کاری مختلف فراهم شده است.

استفاده از نرم افزار صندوق فروشگاهی برای کدام کسب و کارها مناسب است؟

دسترسی و مدیریت تراکنش‌های مالی عمده‌ترین ضرورت استفاده از نرم افزار صندوق فروشگاهی است. از این رو، دسترسی به چنین قابلیتی برای تمام کسب و کارها به عنوان یک ضرورت تلقی می‌شود. با این حال، کسب و کارهای مختلف با توجه به نوع خدمات ارائه شده به تجهیزات متفاوتی برای داشتن یک صندوق فروشگاهی نیاز دارند. بنابراین بایستی بهترین نرم افزار صندوق فروشگاهی متناسب با نوع کسب و کار انتخاب شود.

در حالت کلی، کلیه مشاغلی که به نوعی فعالیت آنها در ارتباط با مصرف کنندگان است و ارائه دهنده خدمات و محصولات محسوب می‌شوند، جهت ثبت اطلاعات مالی خود ملزم به استفاده از نرم افزار صندوق فروشگاهی هستند.

این مشاغل می‌تواند کسب و کارهای کوچک خانگی تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ را شامل شود. استفاده از نرم افزار صندوق فروشگاهی با ثبت فاکتور و مدیریت میزان موجودی کالاها، باعث افزایش سرعت و دقت در ثبت‌های مالی می‌شود. با توجه به تنوع کسب و کارها و نیازهای آنها، شرکت‌های نرم افزاری بهترین نرم افزار فروشگاهی را برای مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ و کوچک طراحی کرده‌اند.

نرم افزار رایما

تیم مجرب و متخصص گروه مهندسی نرم افزار رایورز که در زمینه ارائه سیستم‌های نرم افزاری سازمانی فعالیت دارند، طراح نرم افزار فروشگاهی رایما هستند. این نرم افزار قابل اتصال به کلیه تجهیزات صندوق فروشگاهی اعم از مانیتور، بارکد خوان، پرینتر حرارتی و ترازوی دیجیتالی است. این نرم افزار از تمامی دستگاه‌های پوز بانکی پشتیبانی می‌کند.

همچنین از آنجایی که نرم افزار رایما با توجه به فناوری روز دنیا طراحی شده امکان ارتقا سطح و افزودن ماژول موردنیاز در آن به سادگی امکان‌پذیر شده است. استفاده از این نرم افزار بسیار ساده بوده و هر فرد با هر سطح از دانش می‌تواند از آن استفاده نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *