کالا می‌تواند اقلام مختلفی از محصولات را شامل شود که در این میان برخی به لحاظ سلامت و کیفیت از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و نیاز هست که مصرف کننده نسبت به سلامت آنها اطمینان حاصل نماید. لیبل یا بارکد اصالت کالا برای رفع همین دغدغه مصرف کنندگان بوجود آمده است.

بارکد اصالت کالا چیست؟

بارکد اصالت کالا برچسبی کاغذی و سفید رنگ است که با حاشیه‌های زرد رنگ و نوشته‌های مشکی مشخص می‌شود. این برچسب حاوی اطلاعات ضروری از کالا شامل تاریخ تولید و انقضا است به همراه یک بارکد و کد 16 رقمی که قابلیت پیگیری از سازمان غذا و دارو را دارد. الصاق این برچسب مطابق قانون روی تمام کالاهای دارویی، محصولات پزشکی و سلامت محور و آرایشی و بهداشتی ضروری است.

از آنجایی که بسیار از کالاها، به ویژه محصولات دارویی، بهداشتی و آرایشی در ارتباطی مستقیم با سلامت افراد قرار دارند، اطمینان از اصالت و کیفیت آنها و همچنین مواردی از قبیل محل و نحوه تولید و عرضه می‌تواند آسودگی خیال مصرف کننده را به دنبال داشته باشد.

وجود این بارکد روی کالاها حاکی از آن است که کالای موردنظر به لحاظ سلامت و کیفیت به تایید سازمان غذا و دارو رسیده است. اما عدم وجود آن به معنی تقلبی و قاچاق بودن کالا خواهد بود. لیبل‌های اصالت کالا می‌توانند در سایزهای مختلف تولید شوند.

سیستم اصالت کالا چگونه و به چه منظور اجرا می‌گردد؟

مبارزه با قاچاق کالا و تشخیص سلامت و اصالت کالا عمده‌ترین هدف راه‌اندازی و اجرای سیستم اصالت کالاست. با استفاده از این سیستم امکان استعلام سلامت و اصالت هر محصولی با استفاده از بارکد درج شده روی آن به راحتی امکان‌پذیر می‌شود. استفاده از این سیستم مانع از تقلب و قاچاق کالاها به ویژه کالاهای سلامت محور توسط افراد سودجو شده و می‌تواند مدیریت تولید، واردات و پخش و عرضه انواع محصولات را به آسانی امکان‌پذیر کند.

این سیستم شامل نرم‌افزاری سراسری است که کنترل سلامت و اصالت کالاها را بر عهده دارد. همچنین سیستم اصالت، سیستم‌های صدور کد اصالت و کنترل این کدها را نیز مدیریت می‌کند. از آنجایی که این طرح تمامی کالاهای خارجی و داخلی و وارداتی را تحت کنترل دارد، مصرف کننده می‌تواند با اطمینان بیشتری محصول موردنیاز خود را خریداری کند.

برچسب اصالت کالا شامل چه مواردی است؟

شناسه تجاری محصول: کدی 14 رقمی است که در سطح جهان به عنوان یک کد شناسایی اختصاصی برای هر نوع محصول شناخته می‌شود و اختصارا با نماد GTN نشان داده می‌شود.

شناسه 20 رقمی: این شناسه برای ردیابی و رهگیری کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد و طبق استاندارد خاصی برای هر واحد از کالا تعریف می‌گردد و با نماد اختصاری UID نمایش داده می‌شود.

شماره سری ساخت محصول: شناسه‌ای مختص شرکت تولید کننده است که شامل هر سری از ساخت آن محصول می‌شود و به اختصار LOT نام دارد.

تاریخ انقضا: به بازه زمانی قابل مصرف بودن کالا اشاره دارد و نماد اختصاری آن EXP است.

کد اصالت 16 رقمی: این کد به صورت محلی پوشش‌دار و با قابلیت اسکرچ کردن روی بارکد قرار می‌گیرد. به شکل اختصاصی برای هر محصول تعریف می‌شود و با خراش لایه اسکرچی می‌توان اصالت کالا را بررسی نمود.

بارکد دو بعدی: این بارکد برای تامین امنیت لیبل چاپی درج می‌شود. بارکد دوبعدی از طریق بارکد خوان ویژه بازرسان و توزیع کنندگان قابل خواندن است.

بارکد اصالت کالا

چگونه برای کالا بارکد ایجاد کنیم؟

برای ساخت بارکد در ابتدا عددی مشخص برای محصول از طریق یک برنامه تعریف می‌شود. عدد تعریف شده سپس در قالب کد از طریق الگوریتمی به رشته‌ای از خط یا قطر مختلف تبدیل می‌شود. هر کدام از خطوط ایجاد شده یک عدد هستند که در مرحله اسکن کردن، عدد محصول به دست می‌آید.

نرم افزار حسابداری فروشگاهی که به بارکد خوان مجهز است با استفاده از این عدد به اطلاعات بایگانی شده در بانک اطلاعات نرم افزار دسترسی پیدا کرده و از آنجایی که کد هر محصول اختصاصی است اطلاعات هر کالا به شکلی دقیق نمایش داده می‌شود. در نرم افزار کافه رستوران و تمامی نسخه های رایما به راحتی امکان چاپ و تولید بارکد فراهم شده است.

برای ساخت بارکد کافی است برنامه مخصوص ساخت بارکد را روی سیستم خود نصب کنید، سپس با ثبت اطلاعات درخواست شده درون باکس موردنظر، بارکد تولید شده را مشاهده کنید. از بارکد ایجاد شده می‌توانید با پسوندهای مختلف در قالب تصویر خروجی بگیرید و برای درج روی کارت ویزیت، محصولات و یا سایت و … استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *